ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2017-06-19


Warsztaty z mikrotoponimii

9 czerwca br. odbyły się warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szczurowej oraz dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy. Spotkania poprowadziła dr hab. Dorota Rembiszewska z Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie. Uczestnicy poznali podstawowe informacje na temat mikrotoponimów, ich pochodzenia i zasad zbierania. Uczniowie wykorzystując znane im nazwy miejscowe, odtwarzali swoje miejscowości i rysowali drogę, którą pokonują, idąc do szkoły. Natomiast dorośli dzielili się dawnymi oraz współczesnymi mikrotoponimami i dopisywali je na oficjalnych mapach gminy.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Mamy nadzieję, że warsztaty zachęcą do zbierania lokalnych nazw miejscowych, dzięki czemu będą mogły powstać aktualne i swojskie mapy poszczególnych wsi. W najbliższym czasie prowadzone będą w tym celu również wywiady z mieszkańcami gminy – językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego liczą na Państwa gościnność.

Na warsztatach ogłoszony został konkurs „U mnie – przewodnik szczurowski”. Wkrótce na stronie pojawi się więcej informacji na jego temat, ale już dziś zachęcamy do wzięcia w nim udziału – przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe !

 

Barbara Żebrowska
<<< wstecz


Kwiecień 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019