ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2017-01-23


JASEŁKA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY SZCZUROWA

17 stycznia 2017 roku w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej uczniowie klas 1 i 2 technikum ZespołuSzkół zaprezentowali jasełka, na które zaproszeni zostali mieszkańcy gminy Szczurowa. Wśród widzów znalazł się także proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szczurowej ks. Wiesław Majka.

Publiczność miała okazję zobaczyć przedstawienie, które składało się z dwóch części. Pierwsza odwoływała się do tradycji kolędowania, której rozwój zaczął się w Polsce jeszcze w XVI wieku. Według wierzeń przyjście kolędnikówmiało zapewnić pomyślność,dobrobyt i szczęście w nadchodzącym roku.

Występ rozpoczął się od ukazania zwyczaju darcia pierza, w czasie którego dziewczęta ubrane w stroje ludowe wspólnie śpiewały. Po chwili do wiejskiej chaty zawitali kolędnicy, którzy zaprezentowali charakterystyczną scenkę, rozbawiając publiczność. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć niesfornego diabła, znachorkę, przerażającą śmierć, władczego Heroda, pasterza z gwiazdąoraz narowistego turonia.
W pierwszej części przedstawienia wzięli udział uczniowie klasy 2 technikum, a opiekę reżyserską sprawowała Pani Dorota Bolek. Serdeczne podziękowania należą się Panu Krzysztofowi Wolszy za oprawę muzyczną, Pani Małgorzacie Tracz za wypożyczenie sprzętów z chaty wiejskiej, Pani Małgorzacie Wojnickiej i Panu Grzegorzowi Mądrzykowi za pomoc przy wypożyczeniu strojów ludowychoraz Pani Janinie Strózik za udostępnienie scenariusza i cenne uwagi w trakcie prób.


 


 


 


 

Po zakończeniu pierwszej części przedstawienia chór, składający się z dziewczątz klas 1t i 2t, przy akompaniamencie gitar zaśpiewał znaną polską kolędę.
W części drugiej przedstawienia, w którym wzięli udział głównie uczniowie klasy 1t, widzowie obejrzeli przygotowania do wigilii we współczesnym domu.


 


Po zakończeniu pierwszej części przedstawienia chór, składający się z dziewczątz klas 1t i 2t, przy akompaniamencie gitar zaśpiewał znaną polską kolędę.

W części drugiej przedstawienia, w którym wzięli udział głównie uczniowie klasy 1t, widzowie obejrzeli przygotowania do wigilii we współczesnym domu. Przypomniany został zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia na stole dla nieznajomego, który, niestety, coraz częściej traktuje się wyłącznie jako element tradycji. Opiekę nad tą częścią występu sprawowała Pani Iwona Nowak-Bodzioch.
Jasełka spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności, co potwierdzone zostało gromkimi brawami. Szczególną wesołość wzbudzili kolędnicy, a zwłaszcza pełna wigoru baba.

Serdeczne podziękowania dla dyrektora GCKCiS w Szczurowej Pana Grzegorza Zarycha za wspaniałą współpracę, udostępnienie sali na przedstawienie oraz obsługę sprzętu nagłaśniającego.

 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

Źródło /Zespół Szkół Szczurowa/
<<< wstecz


Kwiecień 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019