ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2016-08-09


Śladami historii - Tabor Pamięci Romów w Szczurowej

30 lipca 2016 r. sprzed tarnowskiego Muzeum Etnograficznego wyruszył rekonstruowany cygański tabor. Początkiem trasy, było Muzeum Okręgowe w Tarnowie, ponieważ to właśnie tam mieści się jedyna w Polsce i pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona historii i kulturze Romów. W dniach 30.07-02.08 podczas trwania Taboru, Romowie odwiedzili kilka miejscowości, w których podczas wojny doszło do pogromu przedstawicieli tego narodu. Na ziemiach polskich śmierć poniosło oko. 70 procent przedstawicieli tego narodu. Tabor Pamięci odgrywa ogromną rolę dla romskich rodzin. Jest nie tylko elementem budowania pamięci o zagładzie, ale także sprzyja integracji i zrozumieniu. Podczas pierwszego dnia Tabor pamięci zatrzymał się w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów, a następnie dotarł do obozowiska w Szczurowskim Parku Kępińskich. W niedzielę późnym popołudniem wielonarodowościowe rodziny romskie udały się na tutejszy cmentarz, aby pomodlić się przy grobach 93 zamordowanych  Romów. W uroczystym pochodzie uczestniczyli także przedstawiciele Okręgowego Muzeum w Tarnowie, obywatele narodowości niemieckiej, przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej ze Szczurowej i mieszkańcy. Muzyką, kieliszkiem wódki wybitym nad mogiłą, śpiewem, kwiatami oddawano hołd ofiarom wojennej zawieruchy.

 

 

 

Około godziny dziewiętnastej przed Dworem Kępińskich rozpoczął się koncert muzyki cygańskiej. Na scenie wystąpiła Kapela Taborowa, która uprzyjemniała czas widzów do późnych godzin wieczornych. Nie obyło się też bez tańców, praktycznie od pierwszych taktów Romowie bawili się przed sceną.

 

 

 

W poniedziałek 1 sierpnia miał miejsce najważniejszy punkt tegorocznej wędrówki. W Borzęcinie poświęcono odnowiony Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów, który w kwietniu został zdewastowany przez nieznanych do tej pory sprawców.

 

 

 

 

 

 

 

 

  
Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP na remont pomnika Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przekazała dotację w wysokości 17 tys. zł. Prace remontowe wykonała romska rzeźbiarka Małgorzata Miga-Tas. Podczas uroczystości minister Wojciech Kolarski złożył pod pomnikiem wiązankę kwiatów od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

2 sierpnia Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów powrócił do Tarnowa.

 

Źródło /UG Szczurowa/
<<< wstecz


Styczeń 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019