ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2016-05-26


INFORMATOR BRZESKI: Promowali tradycję ludową

W przedostatni weekend maja, w Szczurowej (pow. Brzeski) po raz 34 obył się Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka ,,Krakowski Wianek”.


 


Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 600 wykonawców z regionu krakowskiego i Pogórza Ciężkowickiego w tym: 11 zespołów regionalnych, 1 grupa regionalna, 28 grup śpiewaczych, 15 śpiewaków ludowych, 7 kapel ludowych, 8 instrumentalistów- muzyków oraz 4 mistrzów i 9 uczniów.

 


 


 


Nad prawidłowym przebiegiem przeglądu czuwała komisja artystyczna w składzie: Aleksandra SZURMIAK–BOGUCKA  – etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca) Wiesława HAZUKA – choreograf z Tarnowa, Jadwiga ADAMCZYK – muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Benedykt KAFEL – etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Eliminacje konkursowe trwały trzy dni.

 

 


 


 


 


 


 


Wśród nagrodzonych znaleźli się:

Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej (Kat. Dorośli formy autentyczne),
Kapela Pastuszkowe Granie (Kat. Kapel Młodzieżowych Kapel Ludowych),
Nagroda główna Krakowski Wianek w kat. Instrumentaliści dorośli trafiła do  Władysława Niemca z Wróblowic natomiast w kat. Mistrz i Uczeń nagrodę gł. Krakowski Wianek otrzymał Michał Pastuch (heligonka)

Podczas tegorocznej edycji święta folkloru gościnnie wystąpili: Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej, zespół folklorystyczny Scurosko Magierecka oraz Kapela Ludowa Pastuszkowe Granie. W niedzielne popołudnie wystąpił zespół pochodzący z Czech Folklorni Soubor Slezanek Cesky Tesin.

 


 

 

 

 

 


Krakowski Wianek to impreza, która przyczynia się przede wszystkim do ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski oraz integruje region krakowski z zachowaniem różnorodności kulturowej wschodniej i zachodniej jego części. Przegląd stanowi ponadto okazję do doskonalenia warsztatu artystycznego zespołów regionalnych, kapel ludowych i grup śpiewaczych.

Tysiące ludzi, które przybywają na festiwal podczas tych trzech dni jest najlepszym dowodem na to, że tradycja ludowa tych terenów wraca – mówił Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski. Cieszy również fakt, że na przegląd nie przychodzą tylko seniorzy, ale również młodzież. To znaczy, że folklor i piękna tradycja ludowa przetrwają, a my długo będziemy się nią cieszyć – dodaje.

Tak jak u Indian fajka pokoju, tak muzycka, hulanie i śpiewanie w naszym kraju. Od dawna łączyła pokolenia i jednoczyła skłóconych ludzi. To piękna tradycja! – przekonywał Stanisław Gurgul, choreograf i konferansjer.

Organizatorami wydarzenia byli: Małopolskie Centrum Kultury ,,Sokół”, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu oraz Gmina Szczurowa. Patronat honorowy objął Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa  Starosta Brzeski oraz Marian Zalewski – Wójt Gminy Szczurowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

Źródło /Informator Brzeski/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019