ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2016-02-01


Bukiet Szczurowski

 

 


Z przyjemnością zawiadamiamy, że projekt „Bukiet szczurowski”, przygotowany przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i złożony przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Wyniki cieszą nas tym bardziej iż w konkursie złożono aż 336 wniosków, a wyłoniono jedynie 29 beneficjentów.
 
Pomysłodawcami projektu są dr hab. Kazimierz Sikora i mgr Barbara Żebrowska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz ze studentami przyjadą w lutym na pierwszy z czterech zaplanowanych obozów dialektologicznych, podczas których będą rozmawiać z najstarszymi mieszkańcami gminy o dawnych zwyczajach, folklorze i gwarze. Zebrane w ten sposób informacje i teksty zostaną opatrzone popularnonaukowym komentarzem i opublikowane na stronie internetowej, z której korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Zaplanowany został również cykl wykładów i warsztatów prowadzonych przez profesorów, doktorantów i studentów Wydziału Polonistyki UJ dla uczniów gimnazjów z naszej gminy. Ponadto uczniowie, którzy włączą się w prowadzone podczas obozów dialektologicznych badania, pojadą w nagrodę na wycieczkę do Warszawy.
 
Opiekunami merytorycznymi projektu są dr  hab. Kazimierz Sikora i mgr Barbara Żebrowska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, opiekunem organizacyjnym jest  mgr Michał Pastuch- nauczyciel PG w Szczurowej.
 
Więcej szczegółów projektu będzie można poznać podczas zaplanowanych na 11 lutego „Naukowo- kulturalnych posiadów”.
 
Projekt jest swoistą kontynuacją nawiązanej już wcześniej współpracy, podjętej przez profesorów, doktorantów i studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z  Urzędem Gminy w Szczurowej. Polegała ona na zorganizowaniu obozu dialektologicznego i przeprowadzeniu badań gwary szczurowskiej oraz wykładów dla szczurowskich gimnazjalistów. W trakcie badań przeprowadzono wywiady z 21 najstarszymi mieszkańcami gminy. Większość pozyskanych tekstów jest już transkrybowana i wkrótce ukaże się w druku.

 
 
 
 

 

 

 

 

 
 


tekst: dr hab. Kazimierz Sikora, mgr Barbara Żebrowska,
W zakolu Raby i Wisły, zdjęcia: UG Szczurowa<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019