ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2015-12-29


Nagroda im. Władysława Orkana wręczona

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej za działalność Vitaliny i Michała Pastuchów zostało laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Gala wręczenia nagrody odbyła się w Szczurowej 22 grudnia 2015 r. Uroczystego wręczenia nagrody dokonał członek zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

 


Wydarzenie uświetnili swoją obecnością również:

Monika Wiejaczka - z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Małopolskiego,

Antoni Malczak - Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół",

Benedykt Kafel - członek Kapituły Nagrody WM, specjalista ds. folkloru MCK ,,Sokół",

Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa,

Kazimierz Tyrcha - Przewodniczący Rady Gminy Szczurowa,

prof. Stanisław Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego,

Piotr Burek oraz Przesyław Piotrowski z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Małopolskiego,

 
 
 
 
Galę wręczenia Nagrody poprowadził Marian Wójtowicz. Od lat ceniony konferansjer, który współpracuje z Limanowskim Domem Kultury. Od 38 lat prowadzący oraz współtwórca Limanowskiej Słazy.
 
 
Przyznana nagroda jest uznaniem za działalność kultywującą pamięć o tradycjach regionu Krakowiaków Wschodnich oraz promowanie folkloru poprzez muzykowanie i taniec.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Państwo Vitalina i Michał Pastuch to profesjonalni muzycy oraz soliści, którzy mieszkając w regionie Krakowiaków Wschodnich zaczęli śpiewać i tańczyć w Zespole Regionalnym  „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”. Od ośmiu lat prowadzą Szkółkę Muzykowania Ludowego „Pastuszkowe Granie”, której członkowie grają na oryginalnych starych instrumentach m.in. skrzypcach, heligonce, klarnecie czy basach. Dzięki zaangażowaniu państwa Pastuchów wykonano repliki XIX- wiecznych strojów ludowych z regionu Krakowiaków Wschodnich. Kapela uczestniczy w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Ze swoim repertuarem występowała m.in. we Francji, Bułgarii i na Węgrzech.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nagroda  Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana ustanowiona i przyznawana jest za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcie w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski. Województwo tym samym wspiera grupy twórców kreujących wartości artystyczne oparte na znajomości lokalnej kultury i tradycji.  Do tegorocznej Nagrody zgłoszono 18 kandydatur. Spośród nich Kapituła postanowiła oprócz głównej nagrody przyznać dwa wyróżnienia dla: Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Piątkowioki” oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej. 
  
Laureat Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana otrzymuje nagrodę finansową wynoszącą 10 000 zł oraz okolicznościowy dyplom i statuetkę.

 


Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Piotra Burka z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego za pomoc oraz wsparcie merytoryczne podczas organizacji wydarzenia.

Pragniemy serdecznie podziękować również Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich ze Wrzępi oraz Szczurowej za zaangażowanie oraz przygotowanie poczęstunku.>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

Źródło /tekst: GCKCziS, zdjęcia, wideo: UG Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019