ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2015-08-19


Święto plonów w gminie Szczurowa

W sobotę 15 sierpnia w gminie Szczurowa odbyły się gminne Dożynki połączone z konkursem kulinarnym. Gospodarzem tegorocznego święta było sołectwo Pojawie.  Uroczystość rozpoczęła Masza św. polowa odprawiona przez ks. Proboszcza Parafii Zaborów Piotra Ścipienia oraz Józefa Oleksego.


Po uroczystej Mszy św. przedstawiciele wiosek wraz z wieńcami wykonanymi z kłosów zbóż udali się korowodem na obrzędy dożynkowe. Starostowie Dożynek Stanisław Mądrzyk i Barbara Golonka wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów Gospodarzowi Dożynek – wójtowi Marianowi Zalewskiemu. Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili między innymi  Poseł na Sejm Jan Ziobro z partii Solidarna Polska, Radny Powiatowy oraz redaktor lokalnej gazety pan Marek Antosz, przewodniczący Rady Gminy pan Kazimierz Tyrcha z radnymi oraz sołtysi.

 

 

 

  

 

 

 

 


 

 

  Występ Zespołu Folklorystycznego "Pojawianie"
 


Występ Zespołu Folklorystycznego "Mali Pojawianie" 


 Po tradycyjnym ośpiewaniu wieńców ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejsze jego wykonanie. Swoje wieńce zaprezentowali przedstawiciele z 11 sołectw: Kwików, Szczurowa, Wrzępia, Pojawie, Niedzieliska, Strzelce Wielkie, Zaborów, Dąbrówka Morska, Uście Solne, Wola Przemykowska, Dołęga.Jury w składzie: Stanisława Paluch oraz Marta Hudy – Panie z urządu Gminy Szczurowa, dział rolnictwo i Jan Ziobro – poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyznało ex aequo nagrody wszystkim uczestnikom. Z jednej strony jest to kultywowanie tradycji, która w jakimś stopniu zamiera, więc warto ją cały czas podtrzymywać i przekazywać młodszym pokoleniom, młodym ludziom, w szczególności przez starsze pokolenia. Ale przede wszystkim służy też promocji danych miejscowości gmin, powiatów w zależności jakie są to Dożynki. Wg mnie najważniejsze jest też to, że cały czas tradycja ta jest krzewiona, przekazywana z pokolenia na pokolenie choć w różnych miejscowościach z roku na rok czasem jest to słabiej czy też gorzej. Chociaż powiedziałbym w gminie Szczurowa, w powiecie brzeskim poziom cały czas jest wysoki. Przez ostatnie 4-5 lat odwiedziłem naprawdę dużo miejscowości gmin, wiosek, powiatów na których brałem udział w Dożynkach, natomiast po raz pierwszy byłem jako członek komisji, która miała oceniać wieńce. Czuję się tym faktem bardzo doceniony – mówił Jan Ziobro.


 


Podczas obrzędów pod namiotami odbywał się konkurs potraw regionalnych pn. ,,Skarby Naszych Pól” w którego jury zasiadali: Stanisław Zięba – zawodowy kucharza, Bartosz Chmielnik – dziennikarz RDN Małopolska oraz Franciszek Babło – członek rady gminy Szczurowa. W konkursie wzięło udział 7 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z miejscowości: Szczurowa, Wrzępia, Pojawie, Niedzieliska, Strzelce Wielkie, Zaborów, Wola Przemykowska.


 

Cześć artystycznaWystęp Biesiady Śląskiej "Śląskie Pierony"

 


Występ gwiazdy wieczoru: GABRIEL FLESZAR Z ZESPOŁEM

Podczas imprezy wystąpiły lokalne zespoły folkloryczne oraz biesiada muzyczno –kabaretowa ,,Śląskie Pierony”. Gwiazdą wieczoru był Gabriel Fleszar z zespołem, którego ostatnio mogliśmy podziwiać na antenie telewizyjnej dwójki w programie The Voice Of Poland. Finałem imprezy była zabawa taneczna, której przygrywał zespół Lupa Band.

Serdecznie dziękujemy OSP Pojawie oraz Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich ,,Pojawianki” za pomoc w organizacji imprezy i wspaniale przegotowany poczęstunek.


ORGANIZATORZY:
Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Urząd Gminy Szczurowa
Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich ,,Pojawianki”
sołectwo wsi Pojawie.

PATRONAT HONOROWY:

Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski
Starosta Powiatu brzeskiego Andrzej Potępa

SPONSORZY:
Sklep Warzywny Lobo Mariusz Pająk
Delikatesy Centrum-Kazimiera, Franciszek, Daniel, Artur Habura

PATRONAT MEDIALNY:
RDN Małopolska
Informator Brzeski
Gazeta Krakowska
Dziennik Polski
Tygodnik Miasto i ludzie
Gminny kwartalnik ,,W Zakolu Raby i Wisły”
www.szczurowa.pl, www.gck-szczurowa.pl

 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<Źródło /GCKCziS Szczurowa/
foto: /UG Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019